Čím nahradit CMBD Insight po změnách v Atlassian

Čím nahradit CMBD Insight po změnách v Atlassian

Čím nahradit CMBD Insight po změnách v Atlassian, se dozvíte v dnešním článku.

Co se stalo s CMBD Insight?

Po nedávných změnách ve svém portfoliu umožnil Atlassian další prodej pluginů pro server prostředí po dobu několika let. Špatnou zprávou však je, že jedno z nejpopulárnějších rozšíření, CMDB Insight, Atlassian z trhu pro nové zákazníky stáhnul. Insight nebyl jen CMDB v rozsahu vidění takové platformy z pohledu ITSM, šlo o velmi používanou databázi pro ukládání dat a řídících metainformací k jednotlivým úlohám, nástroj pro podporu automatizací i integrační prostředí. Ve větších instalacích se stal Insight nezbytnou podmínkou efektivního využívání platformy stejně jako Scriptrunner.

Po ukončení prodeje Insight CMDB, který je nyní součástí pouze Jira Service Managementu v data center edici, jsme udělali analýzu alternativ této nejpopulárnější konfigurační databáze pro Jiru. Cílem naší práce bylo nalézt použitelné řešení pro zákazníky, kteří dále chtějí provozovat on-premise platformu server anebo provozují Jira Software v edici data center.

Pokud máte již zakoupenou licenci Insight CMDB, rozhodně u něj zůstaňte, je to nejlepší řešení v této oblasti, které je plně srovnatelné s konkurencí na jiných platformách. Druhé nejlepší řešení je koupit Jira Service Management v data center, i když předplatné pro základních 50 uživatelů není zrovna levná záležitost.

Čím bychom CMBD Insight nahradili my?

Alternativ pro Insight není mnoho. My bychom vybrali plugin STAGIL Assets for Jira. Jedná se o plnohodnotnou CMDB, která umí definovat vztahy mezi Assety (např. server – aplikace) a ty popsat s pomocí mnoha atributů. Umožní k úkolům přidat vazbu na položky konfigurační databáze a informace analyzovat ve vzájemných vazbách i graficky.

Všechny objekty konfigurační databáze Stagil jsou Jira Issue, všechny výhody Jiry tedy lze využít – životní cyklus položky, automatizace při vzniku objektu, integrační rozhraní, export a import. Integrace CMDB přímo do Jira projektu má mnoho výhod pří správě i přístupu k datům. V ideálním případě doplněním platformy o Scriptrunner dojde k vybudování prostředí, které splní většinu požadavků. Atributy assetů se popisují s pomocí uživatelských polí.

Pro úplnost jsme otestovali Stagil i v prostředí Atlassian Cloud. Jako celý Atlassian Cloud v tomto prostředí toho CMDB umí méně a její funkcionalita je omezena, ale je výrazně lepší než Insight.

Rozhodně kladně lze hodnotit způsob prezentace informací na tiketech i spolehlivost, kdy Insight na cloud platformě bohužel jednoznačně prohrává. Insight od začátku vsází na uložení dat mimo Jiru, což na Atlassian Cloud způsobuje řadu problémů při integraci do prostředí a jeho data je třeba udržovat prakticky pouze ručně.

Na cloud prostředí je tedy Stagil jasnou volbou.

Shrnutí a doporučení

Velká část Atlassian konzultantů jásá, že výrobce zastavil prodej on-premise produktů pro střední firmy, asi stejná část to kritizuje. Na hodnocení důsledků tohoto rozhodnutí pro zákazníky i partnery je zřejmě ještě brzo, některé se však projevují ihned.  Ti, kdo tento postup kritizují, říkají, že je na rozhodnutí vidět neschopnost výrobce rozumět svým zákazníkům. Já to nechám raději bez komentáře.

Naše doporučení pro stávající zákazníky Jira Server je zatím nepřecházet na cloud a čekat na dokončení jeho vývoje.


V případě jakýchkoli dotazů (nejen k tomuto článku) jsme vám dispozici na e-mailu nebo nám napište vzkaz přes kontaktní formulář.

1 komentář u „Čím nahradit CMBD Insight po změnách v Atlassian

  1. Pingback: Čím nahradit CMBD Insight po změnách v Atlassian - CoreIT s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *