Novinky a změny v Confluence 7

Novinky a změny v Cofluence 7 jsou víc než zajímavé a je jich víc než dost, tak pojďme na to. Přejeme příjemné počtení.

Stejně jako Jira, tak i zbytek portfolia aplikací společnosti Atlassian postupně prochází vývojem k dalšímu platform releasu. Tentokrát se zaměříme na novinky a změny v Confluence 7.

Vylepšení výkonu podporou CDN na základě geolokace

Pokud máte týmy v několika časových zónách, mohli jste pocítit problém v rychlosti načítání vaší Confluence (a to i u verze Data Center). Tuto nepříjemnou situaci Atlassian vyřešil podporou CDN (Content Delivery Network). Nová podpora CDN umožňuje distribuovat statický obsah (jako JavaScript, CSS nebo fonty) ze serverů, které jsou vašim uživatelům blíže. Více informací k CDN najdete zde.

Novinky a změny v Confluence 7

Automatické čištění Synchrony dat z databáze

Pokud jsou vaši uživatelé v Confluence hodně aktivní a využívají hromadnou editaci (Collaborative Editing), je to samozřejmě skvělé, ale o to víc dostává zabrat databáze. Může za to právě Synchrony (engine pohánějící právě hromadnou editaci), který zaznamenává každé stisknutí klávesy pro udržení synchronizovaného obsahu.

Atlassian proto uvádí dva plánované joby:

 • Pravidelné a proaktivní čištění záznamů, které zamezí zbytečnému zvětšování Synchrony tabulek.
 • Čas od času je potřeba důkladnější čištění, které je sice ve výchozím stavu vypnuté, můžete ho ale sami jednoduše zapnout. Bude se vám hodit v případě, že chcete smazat větší množství stránek a odstranit nejen uživatelské informace.

Více informací k automatickému čištění najdete zde.

Upgrade ve velkém aneb jak se na něj připravit

S novými vlastnostmi v plánování upgradu vás při samotné akci nic nezaskočí!

Před upgradem: jednodušší plánování

Jak jednoduše zvládnout upgrade Confluence, je popsané v již existujícím nástroji (stejně jako v případě plánování upgradu Jira). Prozatím je k dispozici příručka jen pro server verzi, brzy ale přibude Data Center verze.

Novinky a změny v Confluence 7

Po upgradu: report k poslednímu upgradu

S tímto releasem je představen také nový report. V případě zdárného upgradu zobrazí informace o stavu pluginů a application linků a podtrhne veškeré důležité informace, které mohou postihnout systém nebo uživatele. Najdete ho v  Nastavení > General Configuration > Latest upgrade report.

Přesouvání Confluence do cloudu

Další novinkou je vylepšení migračního nástroje do cloudu, který pro vás bude neocenitelný v případě, že plánujete migraci serverové Confluence. Tento asistent je dostupný také pro Data Center verzi a nově podporuje migraci uživatelů a skupin. Více informací najdete zde.

Makra aneb kdo půjde z kola ven

Jediným plně odstraněným makrem bude jUnit report makro, pro které byla podpora ukončena již ve verzi 6.6. Pokud máte toto makro někde použité, uvidíte místo něj hlášku „unknown macro“.

Ukončení podpory znamená skrytí makra v makro browseru (stále ale zatím bude fungovat) a bude se týkat následujících maker:

 • IM Presence makro – podporovalo malé množství chatovacích služeb, které tuto funkci zvládají dobře samy.
 • Network makro – zobrazovalo aktivitu určitého uživatele nebo lidí, kteří ho sledují.
 • Search results makro – umožňovalo zobrazit seznam výsledků hledání na stránce.
 • Space Details makro – umožňovalo zobrazit na stránce detaily k danému Space (Prostoru). Tato informace ale již delší dobu dostupná kdykoli ve Space Tools à Overview.

Gadgety

Gadgety byly navrženy pro zobrazování dynamického obsahu ze zdrojů jako je iGoogle nebo Jira v Confluence. První gadgety byly představeny již v Confluence 3.1 a většina technologií, na kterých leží, je zastaralých. Ukončení jejich podpory je zdůvodněno také tím, že mnoho z nich je duplicitních vůči makrům. Seznam gadgetů a jejich alternativ v podobě maker, pokud existují, naleznete na konci této stránky.

Změny v administraci

Konfigurace úložiště příloh

Ukládání v rámci souborového systému je již od Confluence 5.5 jedinou podporovanou metodou pro ukládání příloh. Tím pádem bude „Attachement Storage Configuration“ obrazovka skryta pro všechny, kdo již ukládají na souborový systém. Těm, kdo ještě ukládají přílohy do databáze, Atlassian doporučuje migraci – a to nejen kvůli kapacitně složitějšímu zálohování.

Osiřelé (orphaned) stránky

Ze Space Tools bude odstraněna stránka s „osiřelými“ stránkami, na které nevedou odkazy a nejsou v kořenové struktuře. Pokud by vás přesto zajímaly, můžete je zobrazit v sekci Reorder Pages uvnitř Space Tools

Integrace s Hipchatem

Pro mnohé z vás není novinkou, že Atlassian ukončil vývoj všech chatovacích nástrojů, i přestože v Confluence najdeme mnoho integrací s Hipchatem. Cloudové služby Hipchatu byly ukončeny v únoru 2019 a Hipchat Data Center a Server dosáhnou EOL (End-Of-Life) během příštích 18 měsíců.

Ukončení podpory bude rozfázováno tak, že zákazníci, kteří používají integraci Hipchatem, budou mít možnost ji používat i nadále, ale pro nové instalace budou pluginy podporující integraci ve výchozím stavu zakázány (ovšem s možností ručního povolení). Pokud tedy už Hipchat nepoužíváte a chtěli byste si uklidit administrační stránky, můžete si disablovat následující pluginy:

 • Atlassian Hipchat integration plugin,
 • Atlassian Hipchat integration plugin core,
 • Confluence Hipchat emoticons plugin,
 • Confluence Hipchat integrations plugin,
 • Confluence Hipchat plugin.

Statistiky použití

Plugin Confluence Usage Stats poskytuje základní statistiky nad stránkou. Atlassian ví, že sledování využití aplikace a tvorba statistik jsou velmi důležité aktivity, ale s ohledem na výkon aplikace bude současná implementace vypnutá.

Změny pod kapotou

Podpora Java 11

Během některého z příštích 7.x releasů bude přidána podpora Java 11, která je LTS (Long Term Support) vydáním s podporou na několik let. 

Konec podpory

WebDav plugin

S vydáním nové verze bude ukončena podpora WebDav pluginu, protože obsahuje velké množství chyb a jedná se zastaralou technologii. Plugin bude kompletně odstraněn v jedné z dalších verzí.

Více informací najdete v poznámkách k vydání pro Confluence 7.0 Beta 1 a v oznámeních o ukončení podpory


Doufáme, že pro vás byl článek užitečný a upgrade vaší Confluence proběhne na 1. Pokud byste přece jen potřebovali s něčím poradit, neváhejte se na nás obrátit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *