Nový Zabbix 5.4

Nový Zabbix 5.4.

Nový Zabbix 5.4

Nový Zabbix 5.4, na který jsme všichni dlouho čekali, vyšel právě dnes. Nová verze nejvyspělejší monitorovací platformy přichází s mnoha vylepšeními – nás nejvíce potěšily dlouho očekávané pravidelné PDF reporty, ještě více propracovaná detekce problémů a pokročilá agregace dat.

Novinek je ale mnohem víc, pojďme si představit ty nejzajímavější
Pravidelné PDF reporty
 • Pravidelné PDF reporty. Nový Zabbix 5.4 umí generovat a odesílat customizované reporty na denní, týdenní nebo měsíční bázi. Je jen na Vás, jak často svůj Zabbix dashboard přeměníte v pro Vás nejužitečnější report. Jedinou podmínkou pro přístup k této funkci je vlastní uživatelský účet.
Výkonnější detekce problémů
 • Výkonnější detekce problémů. Zabbix 5.4 posouvá detekci problémů na zcela novou úroveň, a to díky podpoře extrémně výkonné syntaxe pro triggery, která umožňuje vytvoření vysoce sofistikovaných podmínek pro detekci problémů. Nesmíme zapomenout také na novou sadu operátorů a celou řadu statistických, matematických a string funkcí.
Pokročilá agregace dat.
 • Pokročilá agregace dat. Možnosti Zabbixu byly rozšířeny tak, aby podporovaly výběr metrik podle skupin hostů, zástupných znaků metrik (*) a tagů. Díky tomu je agregace dat jednodušší v oblasti plánování kapacit, business-level monitoringu a detekce problémů. Stávající funkcionalita agregovaných metrik byla pro zjednodušení sloučena do vypočítaných metrik.

  Zabbix nyní využívá jednotnou syntaxi pro triggery i vypočítané metriky.
Vylepšení vizualizace
 • Vylepšení vizualizace. Zabbix 5.4 nabízí sjednocení funkcí pro obrazovky a dashboardy a zavádí podporu vícestránkových dahboardů a automatického přepínání mezi stránkami pomocí slideshow. Nyní stačí jedna platforma pro vizualizaci všech vašich dat.
API tokeny pro bezpečnou integraci
 • API tokeny pro bezpečnou integraci. Podpora pojmenovaných API tokenů s jasně daným datem expirace pomáhá snadno a bezpečně integrovat Zabbix se systémy třetích stran. Nová uživatelská role řídí, kdo může API tokeny vytvářet.
Více prostoru pro tagy
 • Více prostoru pro tagy. Zabbix 5.4 upouští od podpory aplikací na úrovni hosta a nahrazuje je metrickými značkami (tagy), které jsou nyní podporovány pro všechny kritické objekty v Zabbixu: šablony, hosty, prototypy hostů, triggery, metriky a události.
Snadná správa šablon
 • Snadná správa šablon. Každý prvek šablony má jedinečné ID, které pomáhá provádět aktualizace šablony bezpečným způsobem. Při importu nové šablony vás Zabbix jasně upozorní na rozdíl mezi novou a stávající šablonou.

  Šablony můžete uchovávat v Git repozitáři a v případě jakýchkoli aktualizací je odesílat do Zabbixu pomocí Zabbix API.
Vylepšená škálovatelnost
 • Vylepšená škálovatelnost. Zabbix server a Proxy již nevyžadují připojení k databázi pro procesy dotazování, což šetří zdroje CPU a zrychluje celý proces monitoringu.

  Zabbix server zavádí podporu mezipaměti pro trendová data. Tato funkce výrazně zlepšuje výkon triggerů, které s trendovými daty pracují.

  Nově Zabbix Server provádí „elegantní“ spuštění, aby rovnoměrně distribuoval zpracování velkého množství dat pocházejících z proxy serverů.

  Výkon Zabbix serveru byl vylepšen pomocí redukce zatížení procesu „history synceru“ při velkých paralelních zátěžích, např. při hromadném posílání historických dat ze Zabbix proxy.
Lokální value mapping
 • Lokální value mapping. Globální value mapping byl zrušen a byl nahrazen mapovánín přímo v zařízení nebo v šablonách pro lepší použitelnost šablon, nezávislost na šablonách a lepší vrstvení mapování.

  Máme tedy k dispozici šablony obsahující všechny potřebné informace a nemusíme extra importovat nebo exportovat value mapping, protože je součástí případného exportu šablony nebo hosta.

  Value maps také nově podporují rozsah hodnot a regulární výrazy pro lepší flexibilitu.
Nové integrace
 • Nové integrace. Zabbix 5.4 je nativně integrován s těmito řešeními: iTOP, VictorOps, Rocket.Chat, Signal, Express.ms a dalšími.
Nové šablony
 • Nové šablony. Kromě stávajících šablon obsahuje Zabbix 5.4 šablony pro monitoring hardwaru APC UPS, kamer Hikvision atd., Hadoop, Zookeeper, Kafka, AMQ, HashiCorp Vault, MS Sharepoint, MS Exchange, smartclt, Gitlab, Jenkins, Apache Ignite a dalších aplikací a služeb.
Webinář na téma “Aktualizace na poslední verzi – Zabbix 5.4” připravujeme

Všechny novinky se do článku nevešly, ale dozvíte se je ve webináři, který připravujeme. O termínu vás budeme včas informovat.

Zabbix ke stažení a další užitečné odkazy

Jako oficiální partneři a velcí fanoušci Zabbix platformy jsme schopni Vám poskytnout služby ze všech oblastí Zabbix monitoringu na té nejvyšší úrovni. Pokud by vás zajímala živá ukázka instalací Zabbixu u našich zákazníků, rádi vás pozveme na kávu a ukážeme vám Zabbix v praxi.

Kontaktovat nás můžete buď přes formulář, nebo nám napište e-mail.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..