Nový Zabbix 5.0

Nový Zabbix 5.0

Vyšel nový Zabbix 5.0

Právě dnes společnost Zabbix oznámila vydání nové verze monitorovacího nástroje Zabbix. Nový Zabbix 5.0 nepřináší jen vylepšené funkce, ale také novinky týkající se školení. V dnešním článku se zaměříme především na technickou stránku verze 5.0 a jednotlivým kurzům věnujeme více prostoru v samostatném článku.

Zabezpečení a škálovatelnost na ještě vyšší úrovni, okamžitá integrace, přívětivější UI a předpřipravené šablony, to je nový Zabbix 5.0 LTS

Zabbix i nadále zůstává bezplatným opensource řešením a aby byl ještě dostupnější pro větší skupinu uživatelů, může být nyní nasazen jak verzi on-premise, tak i v cloudu. Je k dispozici na nejnovějších verzích linuxových platforem RedHat/IBM, SuSE, Ubuntu. Můžete ho jedním kliknutím nasadit na Azure, AWS, Google Cloud, IBM/RedHat Cloud, Oracle a Digital Ocean. Technickou podporu najdete také na Red Hat a Azure Marketplace.

Nová verze slibuje více nových služeb a aplikací, které lze snadno monitorovat. Zabbix 5.0 můžete propojit s nástroji, které používáte každý den pro chatování, řízení zákaznických požadavků, správu služeb nebo týmovou spolupráci.

Nový Zabbix 5.0

Nové funkce, které stojí za to zmínit

  • Automatizace. Automatizace hýbe IT světem a vylepšení této funkce tedy nemůže v Zabbixu 5.0 chybět. Do nové verze bylo přidáno automatické zjišťování hardwarových komponent, zdrojů souvisejících se systémem Windows a pokročilé zjišťování metrik Java.
  • Škálovatelnost. Uživatelské rozhraní Zabbixu bylo optimalizováno a monitoring je tak ještě jednodušší.
  • Nejpokročilejší monitorovací agent na trhu. Tento nový typ agenta je snadno rozšiřitelný a poskytuje pokročilé funkce i pro ty nejnáročnější zákazníky a komplexní projekty. Je založen na architektuře pluginů se schopností sbírat metrická data pomocí různých metod a technologií.
  • Bezpečnost především. Vylepšení se nevyhnula ani oblasti security. A to jak uvnitř Zabbixu mezi jednotlivými komponentami, tak i navenek, kdy jsou pro veškerou odchozí komunikaci používány zabezpečené protokoly, aniž by to jakýmkoli způsobem ovlivnilo výkon. Konfigurovatelné šifry a schopnost definovat blacklists a whitelists pro metriky jsou zásadní pro ty, kteří používají Zabbix ve vysoce citlivých prostředích.
  • Komprese pro TimescaleDB. Komprese dat v časové řadě zvyšuje výkon a efektivitu a zároveň snižuje provozní náklady.
  • Nový a hezčí Zabbix. Verze 5.0 prošla velkou změnou i co se týče vzhledu samotné aplikace a její grafiky. Je více user friendly, je optimalizována pro široké obrazovky a podporuje UI moduly třetích stran.

Nový Zabbix 5.0 je verze LTS (Long Term Support), což znamená pětiletou oficiální podporu. Kromě zcela nových a vylepšených funkcí sází na osvědčenou kvalitu funkcí z verzí 4.2 a 4.4, které nejsou LTS, což z něj dělá skvělou volbu pro velké podnikové prostředí.

Pokud vás zajímá, co se událo od verze 4.0 do verze 5.0, přečtěte si naše články, které shrnují zásadní změny:

Společně se Zabbixem jsme už připravili tři webináře a chystáme další! O jejich termínech vás bude brzy informovat. Jedním z témat bude samozřejmě shrnutí všech novinek ve verzi 5.0.

Novinky ve školení

Technické novinky a vylepšení, které přináší verze Zabbix 5.0, se také promítly oblasti školení. CoreIT je i nadále jediným certifikovaným partnerem pro všechna Zabbix školení v České republice a na Slovensku a tato školení poskytujeme exkluzivně prostřednictvím společnosti EDU Trainings.

Kurzy budou zaměřeny na všechny nové funkce a zůstávají neměnné až do vydání další LTS verze. Protože změn je opravdu hodně, rozhodli jsme se věnovat jim samostatný článek.

Jako ochutnávku můžeme ale zmínit novinku, kterou jsou jednodenní online kurzy věnované např.: Zabbix API, Zabbix pre-processing, Zabbix Automation & Discovery, Zabbix Visualize IT!, Zabbix Performance Optimization, Zabbix SNMP, SNMP traps, IMPI.

Přehled všech nabízených kurzů najdete na webu Zabbixu.

Zabbix ke stažení a další užitečné odkazy


Jako oficiální partneři a velcí fanoušci Zabbix platformy jsme schopni Vám poskytnout služby ze všech oblastí Zabbix monitoringu na té nejvyšší úrovni. Pokud by vás zajímala živá ukázka instalací Zabbixu u našich zákazníků, rádi vás pozveme na kávu a ukážeme vám Zabbix v praxi.

Kontaktovat nás můžete buď přes formulář, nebo nám napište e-mail.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..